Czy nadużywanie alkoholu wpływa na stan uzębienia?

Jeżeli chodzi o uzupełnianie braków w uzębieniu, mamy do dyspozycji kilka rozmaitych opcji. Niestety, najbardziej korzystne z nich (takie, które nie niosą za sobą wielu późniejszych problemów zdrowotnych) wiążą się niejednokrotnie z naprawdę wysokimi kosztami.

W tym tekście postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego implanty zębów są aż takie drogie.

Zabiegi implantacji zębów – dlaczego koszt jest tak wysoki? Korzeń implantu, czyli wszczep, który jest umieszczany w dziąśle, musi po pewnym czasie (zwykle od 3 do sześciu miesięcy od operacji) zintegrować się z kością szczeki lub też żuchwy. Z tego powodu śruba taka musi być odpowiednio – idealnie – wyprofilowana, a także pokryta odpowiednio grubą warstwą biomateriału, który zapewni optymalną osseointegrację, czyli zespolenie z kością. Najtańszym, jak do tej pory, i najlepszym biomateriałem jest tytan – substancja, która jest dosyć droga w produkcji. Jest to główny powód tak wysokiej ceny implantów zębowych.

Oczywiście, jeśli spojrzymy na sprawę z perspektywy ostatnich dziesięciu, dwudziestu lat, implanty znacznie potaniały. Powodem tego stanu rzeczy jest opracowanie coraz to nowych systemów implantów – nieco tańszych w produkcji, jak i pojawienia się znacznie większej konkurencji w tej branży. Ponadto, w naszym kraju z każdym rokiem wzrasta liczba gabinetów stomatologicznych, które oferują takie usługi – dentyści dokształcają się w zakresie implantologii, aby być w stanie zaoferować swoim pacjentom pełen zakres usług, czyli znacznie więcej niż samo leczenie zachowawcze. Każdy pacjent ma więc do dyspozycji wiele rodzajów implantów, które różnią się nie tylko marką, ale np. grubością warstewki tytanu na korzeniu, czy też jakością wykonania korony (mogą one być porcelanowe, pełnoceramiczne, czy też na podstawie z metalu).

Aktualnie, niejedna klinika dentystyczna różnicuje stosowane przez swoich specjalistów systemy implantacji właśnie pod względem cen, czy też jakości koron umieszczanych na implantach. Stomatologom niesamowicie zależy na tym, by oferować implanty dostępne właściwie dla każdego!