Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci wybierają

Wybór dyscypliny sportu dla dzieci – rodzice sugerują, dzieci wybierają - In2020.plDużo rodziców zadaje sobie pytanie która dyscyplina sportu byłaby najlepsza dla ich dziecka. Wybranie odpowiedniej dyscypliny sportowej dla dzieci nie jest zadaniem bezproblemowym. Często rodzice postawieni są przed pytaniem, czy rodzaj aktywności sportu nie zaszkodzi dla ich dzieci. Ta kwestia powinna być właściwie przemyślana. Należy też uwzględnić pasje dzieci. Można oczywiście zachęcać syna czy córkę do zaangażowania się na rzecz pewnej dyscypliny sportowej, ale stosowanie przymusu nie jest w żadnym wypadku wskazane. Syn czy córka musi dobrowolnie podjąć tę aktywność sportową. To podstawowa kwestia, o której należy pamiętać.

Istotne pytania które zadają sobie rodzice

Jaka jest sprawność fizyczna mojego dziecka? Czy na tyle doskonała, że mogę zamówić mu profesjonalne treningi pod okiem specjalisty? Czy wybrana dyscyplina sportu nie będzie szkodliwa dla rozwoju pociechy? Czym sugerować się przy wyborze sportu dla dziecka? Czy brać pod uwagę tylko zamiłowania dziecka, czy uwzględnić również inne motywy, np. rodzica opinia na temat właściwej dyscypliny sportowej? Czy inwestycja w daną dyscyplinę sportu będzie tymczasowa, czy też syn czy córka będą pragnęli rozwijać ją dłużej? Te i inne pytania trapią matkę czy ojca przed dokonaniem wyboru tej właściwej dyscypliny sportowej dla własnego dziecka.

Przegląd najbardziej popularnych dyscyplin sportowych wskazanych dla dziecka

Jeżeli chodzi o sporty zimowe to bardzo dobre będzie jeżdżenie na nartach, także jazda na łyżwach. Jeżeli dziecko chcą jeździć na desce snowboardowej, to nie wolno im tej formy aktywności sportowej wzbraniać. Zabranianie może być bezskuteczne.

Inne rodzaje aktywności sportowej, które można trenować w okresie od wiosny do jesieni, to gra w futbol, ręczną, siatkową. Również treningi gry w kosza cieszą się dużą popularnością. Sporty grupowe mają tę zaletę, że uczą dziecko współpracy w grupie w osiąganiu wspólnego dobra, jakim jest zespołowe osiąganie zwycięstwa.

W sferze sportów rozwijanych indywidualnie syn czy córka może rozwijać na pływanie bieganie tenis Mogą to być różne inne dyscypliny sportu, lekkoatletyczne, np. chodziarstwo, czy siłowe.

Dobrym rodzajem sportu na każdą okoliczność jest jazda na rowerze. Bez względu na to, czy dziecko uprawia jakąś dyscyplinę sportową może jeździć na rowerze zarówno w pojedynkę, jak i w grupie kolegów oraz z matką, ojcem.

Tagi: