Trenuj sam we własnym domu

Trenuj sam we własnym domu - In2020.plKażdy zdaje sobie sprawę, że ruch to zdrowie – jednakże sytuacja panująca aktualnie w Europie i ograniczenia wdrożone w Polsce w związku z epidemią koronawirusa nie sprzyjają aktywności fizycznej. Nieczynne siłownie, pływalnie czy fitness cluby kreują nowatorskie aktywności – gimnastykę wykonywaną w mieszkaniu.

Korzystanie z masy własnej – trening w domu

Taki trening dedykowany jest i dla zawodowców, którzy chcą zachować wypracowaną uprzednio kondycję, ale również dla początkujących, zdecydowanych zadbać o siebie podczas siedzenia w domu. Prywatnie najczęściej nie kupujemy specjalistycznego sprzętu – więc musimy zdać się na ciężar swojego ciała. Istotna jest właściwa postawa oraz prawidłowa technika powtórzeń – a także zapoczątkowanie każdego treningu rozgrzewką. Powinna ona trwać ok. dziesięć min, angażując wszystkie partie mięśni oraz stawy. Do najpopularniejszych zadań rozgrzewających zalicza się wymachy rąk i nóg, krążenia głową, ramion, tułowia, skłony oraz przysiady.

Trening właściwy

Gdy organizm jest rozgrzany, można przystąpić do właściwych ćwiczeń. Doskonałą propozycją będzie trening obwodowy, polegający na zrobieniu jednej kolejki konkretnego ćwiczenia i przejściu do kolejnego, aż do skończenia całego cyklu. Obwód może przykładowo zawierać: pompki, brzuszki skośne, przyciąganie kolan, wykroki, przysiady z wyskokiem czy wspięcia na palcach. Naturalnie rodzaj realizowanych czynności zależy od indywidualnych preferencji i zamiaru, jaki człowiek chciałby spełnić. Na początku zalecane jest wykonywanie krótkich pauz na złapanie oddechu między zadaniami, później pożądane jest wykonywanie ich w jednym ciągu. Jeden cykl należy powtórzyć dwa lub trzy razy, robiąc przerwy po ok. dwie lub trzy min.

Rozciąganie i regeneracja

Po treningu zaleca się regenerację mięśni, oznaczające wykonanie rozciągania ciała w celu uniknięcia kontuzji. Jest to czas, w którym wyciszamy się po ćwiczeniach aby uzyskać bardziej widoczne efekty.

Niezmiernie ważna jest systematyczność treningów – aby praca nad sylwetką przyniosła satysfakcjonujące wyniki, zaleca się ich wykonywanie ok. 2-5 podejść na tydzień. Konsekwencja sprawi, że z każdym kolejnym dniem organizm będzie męczył się w mniejszym stopniu.

Tagi: